Sponsors  Shop & Discount  Donate  Join Our Club  Member Login
HOME CALENDAR EVENTS PHOTOS FAQ ABOUT US CONTACT


January - November, 2024

Date Level Champions
Apr 30 2.0-2.75 Vincent Agustin & Bill Barkley
May 7 3.0-3.25 Kenneth Alvarez & Cory Mouillesseaux
May 14 3.5-3.75 Nicole Ray & Leonardo Lopez
May 21 2.5-3.0 Jim Blue & Dave De Alba
May 21 3.0-3.25 Rick Hurt & Lisa Calub
May 28 3.25-3.5 Bob Byrne & Jo Barney
May 28 3.5-3.75 Jonathan Schaffer & Jamison Mergens
Jun 4 3.75-4.0 Mike Beattie & Charles Beck
Jun 18 3.25-3.5 Jan Carter & Jim Hare
Jun 18 3.5-3.75 Matt Hopper & Steve Bastear


January - December, 2024

Note: Match results are recorded on dupr.com
DUPR Ladder 2024 Results
DUPR B
(Jan 2 - April 11)
DUPR A
(Jan 6 - May 9)
GOLD🥇 Don Hendricks Terry Hew
SILVER🥈 Zack Bertsch Leonardo Lopez
BRONZE🥉 Jenny Wu Mike Beattie


Saturday, May 18, 2024

Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
2.0-3.0 Andrew Huang Hayes Ewing BJ De Quiroz
3.25-3.5 Jordan Duncan Scott Ravel Nicole Ray
3.75-4.0 Chris Mendenhall Steven Lahey Jamison Mergens

Winner of the Head Gravity Paddle Raffle: Brad Butts!!


Saturday-Sunday, April 6-7, 2024

Men's Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
3.0 Brady Brandt & Daniel Brill Brad Butts & Kenneth Alvarez Slavic Darmongray & Philip Shabanov
3.5 Alex Bychkoviak & Vlad Kondrya Michael Yee & Aaron Wu Mo Biswas & Mo Quader
4.0 James Heldridge & Kyle Coates Yarve Ordonez & Daniel Neyshloss Terry Hew & Glenn Mark
4.0 (50+) Mike Beattie & Michael Nuyts Carlo Del Giudice & John Duncan John Howard & Francisco Kivalu

Women's Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
2.5 Angie McIntire-Abbott & Joanna Barney Dyana Greene & Sandy Glaeser Deborah Quessenberry & Priscilla Pursel
3.0 Sara Synn & Lisa Calub Sirina Camden & Anna King Kelsey Rice & Devin Shaver
3.5 Emily O'neal & Kim Hong Nancy Maes & Barbara Ivanusich Laurissa Brown & Christina Padilla

Mixed Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
3.0 Sara Synn & Matthew Hopper Emma Ritchie & Connor Ritchie Nicole Volpe & Dustin Anthony
3.5 Jethsibeth Palencia & Oliver Quintero Emily O’neal & Chris Tulley Katrina Haynie & Alex Bychkoviak
3.5 (50+) Kathy Richter & Eric Richter Randy Seevers & Tami Dokter Rene Doucette Breshears & Duane Chinnow
4.0 Catherine LaFond & Rajan Vadapalli Van Ta & James Heldridge Amanda Knippschild & Nicolas Alezeau

Winner of the Selkirk Luxx Control Air S2 Paddle Raffle: Debbi Leiferman!!


July - December, 2023

Note: Match results are recorded on dupr.com
DUPR Ladder - Dec 23
A Ladder
  1. Scott Crawford
  2. Terry Hew
  3. Duane Chinnow
  4. Christophe Paquot
  5. Stew Sonnenberg
  6. Jared Elenberger
  7. Leonardo Lopez
  8. Jethsibeth Palencia
  9. Jeff Isham
  10. Pat Zuccaro
  11. Jordan Duncan
  12. Mike Beattie
  13. Rene Breshears
  14. Zack Jones
B Ladder
  1. Nicole York
  2. Michael Martin
  3. Don Hendricks
  4. Laurisssa Brown
  5. Ed Gonzales
  6. Sylvia Hews
  7. Natalie Chernich
  8. Steve Bastear
  9. Janet Gilliam
  10. Nate Hartwig
  11. Sara Synn
  12. Claudia Ling
  13. Paula Isham
  14. Elliot Brown
  15. Lisa Richardson
DUPR Ladder - Nov 28
A Ladder Pts
  1. Terry Hew
  2. Duane Chinnow
  3. Mike Beattie
  4. Zack Jones
  5. Christophe Paquot
  6. Don Hendricks
  7. Jethsibeth "JB" Palencia
  8. Jordan Duncan
  • 76
  • 68
  • 67
  • 65
  • 64
  • 61
  • 55
  • 54
B Ladder Pts
  1. Jared Elenberger
  2. Sylvia Hew
  3. Nicole York
  4. Mike Martin
  5. Claudia Ling
  6. Laurissa Brown
  7. Janet Gilliam
  8. Nate Hartwig
  • 76
  • 67
  • 62
  • 61
  • 58
  • 54
  • 52
  • 36
DUPR Ladder - Nov 14
A Ladder
  1. Scott Crawford
  2. Duane Chinnow
  3. Christophe Paquot
  4. Stew Sonnenberg
  5. Mike Beattie
  6. Jeff Isham
  7. Don Hendricks
  8. Ron Wadsworth
B Ladder
  1. Terry Hews
  2. Ed Gonzales
  3. Nicole York
  4. Michael Martin
  5. Janet Gilliam
  6. Sylvia Hews
  7. Nate Hartwig
  8. Sara Synn
DUPR Ladder - Oct 31
Level 3.25-4.0
  1. Scott Crawford
  2. Jordan Duncan
  3. Stew Sonnenberg
  4. Christophe Paquot
  5. Zack Jones
  6. Don Hendricks
  7. Duane Chinnow
  8. Ron Wadsworth
  9. Jeff Isham
  10. Jethsibeth Palencia
  11. Natalie Chernich
  12. Nicole York
  13. Jared Elenberger
  14. Nate Hartwig
  15. Ed Gonzales
  16. Janet Gilliam
DUPR Ladder - Oct 17
Level 3.25-4.0
  1. Scott Crawford
  2. Leonardo Lopez
  3. Christophe Paquot
  4. Duane Chinnow
  5. Natalie Chernich
  6. Jared Elenberger
  7. Zack Jones
  8. Rene Breshears
  9. Stew Sonnenberg
  10. Laurissa Brown
  11. Jethsibeth β€œJB”
  12. Janet Gilliam
  13. Ed Gonzales
  14. Nate Hartwig
  15. Nicole York
  16. Elliott Brown
DUPR Ladder - Sep 26
Level 3.25-4.0
  1. Scott Crawford
  2. Duane Chinnow
  3. Mike Beattie
  4. Leonardo Lopez
  5. Jordan Duncan
  6. Ron Wadsworth
  7. Natalie Chernich
  8. Pat Zuccaro
  9. Rene Breshears
  10. Jared Elenberger
  11. Laurissa Brown
  12. Sara Synn
  13. Paula Isham
  14. Janet Gilliam
  15. Nate Hartwig

DUPR Scramble Round Robin - Aug 22
Level 3.5-4.0
GOLD🥇Joseph Palatnik
SILVER🥈Diane Gonzales
BRONZE🥉Leo Lopez
DUPR Scramble Round Robin - Jul 15
Level 3.0-3.5 Level 3.75-4.25
GOLD🥇Joseph Palatnik GOLD🥇Mike Beattie
SILVER🥈Stacy Turner SILVER🥈Chris DeKalb
BRONZE🥉Nicolas Decavel Bueff BRONZE🥉Bob Bjorklund
Switch Round Robin - August 12
Level 2.5-3.0 Level 3.0-3.5 Level 3.75-4.25
GOLD🥇Kal Lowden GOLD🥇Cathy Do GOLD🥇Mike Beatie
SILVER🥈Devin Miroy SILVER🥈Jordan Duncan SILVER🥈Ferd Galinato
BRONZE🥉Rafael Maldonado BRONZE🥉Christophe Paquot BRONZE🥉Duane Chinnow


January - November, 2023

Date Level Champions
Nov 7 3.5-3.75 Scott Crawford & Vincent Nguyen
Oct 24 3.0-3.5 Cory Mouillesseaux & Nicole York
Oct 17 2.0-2.75 Eric Clifton & BJ De Quiroz
Oct 3 3.0-3.25 Ashley Beck & Nicole Ray
Sep 26 2.5-2.75 Krishna Bezwada & Brad Butts
Sep 19 3.5-3.75 Emily O'Neal & Chiha Seki
Sep 12 3.0-3.25 Maggie Zhou & David Melton
Sep 5 2.0-2.75 Ricky O'Neal & Terry B
Aug 29 3.5-3.75 Ed Gonzales & Leonardo Lopez
Aug 22 3.0-3.25 Maggie Zhou & Nicole Ray
Aug 8 3.5-3.75 Deyoung Hong & Mo Quader
Aug 1 3.0-3.25 Nicole Ray & Jethsibeth Carapetyan
Jul 18 2.0-2.75 Brian Morgan & Jason Sherman
Jul 11 3.5-3.75 Scott Crawford & Deyoung Hong
Jun 27 3.0 - 3.25 Lisa Caleb & Dave Raney
Jun 20 2.0-2.75 Bill Barkley & Jana Tomasello
Jun 13 3.5-3.75 Ron Wadsworth & Chris DeKalp
May 30 2.0-2.75 Bill Barkley & Elisha Bruggemann
May 23 3.75-4.0 Ferd Galinato & Nirav Shah
May 16 3.5 Chiha Seki & Nicolas Decavel
May 9 3.0 - 3.25 David Melton & Nicolas Decavel
Apr 30 2.0 - 2.75 Mia Doran & Steve Ronshiemer
Apr 9 3.0 - 3.25 Ian Lightfoot & Marcus Ortiz
Apr 2 2.0 - 2.75 Davey R. & Dana Y.
Feb 19 3.0 - 3.25 Christine Deterding & Wendy Dapore
Feb 12 2.0 - 2.75 John Rush & Tim Gardner
Jan 29 3.75 - 4.5 Mike Beattie & Chris Mendenhall
Jan 22 3.5 - 3.75 Romy DMello & Chris DeKalb


Saturday, June 10, 2023

Beginner Bracket (2.0-3.0)
GOLD🥇 Beauties and The Beasts (Anna King, David Melton, Nocole Ray, Philip Jackman)
SILVER🥈 Double Trouble (Connie Burdick, Janet Gilliam, Mel Duncan, Jordan Duncan)
BRONZE🥉 License to Dill (Debbi Leiferman, Greg Stitt, Sammi R, Tom Anderson)
Intermediate Bracket (3.25-3.5)
GOLD🥇 Spin N Things (Chris Regules, Dima Drozdrov, Ariana Drozdrov, Jethsibeth Carapetyan)
SILVER🥈 Podium Mode (Michelle Wood, Jen Henson, Doug McGinnis, Darien Reinman)
BRONZE🥉 Paddle Spankers (Mike Martin, Denna Patton, Jeanette Whiteman, Darrel Dey)
Advanced Bracket (3.75+)
GOLD🥇 Delaminated Dreamers (AJ De Castro, Jason Ashdown, Twee Washburn, Lauren Routh)
SILVER🥈 Pickleball Buds (Sandy Gomez, Paul Wilburn, Laurie Lozano, Eric Noguchi)
BRONZE🥉 Driving Directors (Duane Chinnow, Ferd Galinato, Tracy Lind, Ciara Kelly)


Saturday-Sunday, March 25-26, 2023

Women's Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
3.0 Anna H. & Pam W. Lori S. & Dora D. Julie K. & Jennifer C.

Men's Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
3.0 Ian L. & Marcus O. Greg M. & Don H. Cameron G. & AJ V.
3.5 John H. & Thomas F. Carly B. & Dana B. Richard B. & Kip B.
4.0 Buzz G. & Darren H. Glenn M. & Jordan C. Noel P. & Rajan V.

Mixed Doubles
Level GOLD🥇 SILVER🥈 BRONZE🥉
3.0 Debra M. & Mike D. Dyan C. & Derek V. Marcus O. & Claudia L.
3.5 Chiha S. & Romy D. Debbie C. & Felix L. Jen H. & Torre P.
4.0 Claudia M. & Sam H. Cindy D. & John H. Patty V. & Glenn B.


Saturday, February 11, 2023

Final Results
Beginner Bracket (2.0-2.5) Intermediate Bracket (2.75-3.25)
GOLD🥇Don & Sushant GOLD🥇Kip & Noah
SILVER🥈Arun & Mari SILVER🥈Robyn & Chuck
BRONZE🥉Kim & Chris BRONZE🥉Mike & AJ


Saturday, October 29, 2022

BEST COSTUME
The Reaping Reapers (Amy Sanford, Nancy Maes, Kim Hughes, Mike Beattie)
BEST HALLOWEEN FOOD
Batty Backhands (Connie Burdick, Paula Cole, Chris Cole, Willie Bulda)

Beginner Bracket (2.5-3.0)
GOLD🥇 Smashing Pumpkins (Anna King, Sirina Camden, Jeff Coker, David Melton)
SILVER🥈 Batty Backhands (Connie Burdick, Paula Cole, Chris Cole, Willie Bulda)
BRONZE🥉 Frank n Slam (Deb Wert, Maureen Sanford, Scott Ravel, Kevin Totushek)
Intermediate Bracket (3.25-3.5)
GOLD🥇 SlamJam (Elise Wilson, Denna Patton, Ed Gonzales, Zach Jones)
SILVER🥈 Angel of Deaths (Chiha S, Sese G, G Amador, Vincent N)
BRONZE🥉 Dinkin Demons (Linn Chinapongse, Robyn Taylor, John Chinapongse, Chuck Moy)
Advanced Bracket (3.75+)
GOLD🥇 Pickled Pumpins (Karla Allen, Lan Huynh, Ron Wadsworth, Dave Smith)
SILVER🥈 Dink🚫Busters (Kim Hong, Claudia Meier, Deyoung Hong, Kenny Richardson)
BRONZE🥉 The Boo Crew (Catherine LaFond, Mary Ann Basco, Dave Storck, John Barbieri)


Saturday, August 20, 2022

Final Results
Beginner Bracket (2.5-3.0) Intermediate Bracket (3.5-3.75)
GOLD🥇Jeff Isham & Roberta Martin GOLD🥇Kevin Knopf & Edwin Gonzales
SILVER🥈Kim Lloyd & Alisha Claibourn SILVER🥈Ray West & Kim Hong
BRONZE🥉Kris Byrne & Debra Maranta BRONZE🥉Paul Ash & Mariah Quintanilla


Saturday, July 30, 2022

Final Results
Level Champions
2.0 - 2.75 Kyle McCluan & Eric Moore
3.0 Anna King & Tammi Beck
3.25 - 3.50 Emily O'Neal & Dean Adams
3.75 - 4.0 Steve Simmons & Kenny Richardson


Saturday, June 25, 2022

Beginner Bracket (3.0-3.25)
GOLD🥇 R4R Blue Crew (Alida Bailey, Ronnie Pratt, Philip Jackman, Beth Seaver)
SILVER🥈 Superstars (Alexa Reece, Bill Dubay, Will Dubay, Tracy Dubay)
Intermediate Bracket (3.5-3.75)
GOLD🥇 ABDK Factor (Deyoung Hong, Kim Hong, Aziz Alsagoff, Barbara Ivanusich)
SILVER🥈 Pickled Perfection (Ron Wadsworth, Carol Hopkins, Michael Martin, Elise Wilson)
BRONZE🥉 Lob Squad (Linn Chinnapongse, Cindy Tsang, Daryl Johnson, Vincent Nguyen)
Advanced Bracket (3.75+)
GOLD🥇 The Dream Team (Jason Mayer, Trish Pollock, Dawnita Liabratten, Kelly Murphy)
SILVER🥈 Walgra Walruses (Sheli Meylor, Cindy Detwiler, Mitch Derr, Jeff Kean)
BRONZE🥉 TBD (Jenna Chan, Melissa Suchamel, Brandon Martinez, Guy Easterling)


Weeky Tuesday, March 1 - May 3, 2022

Final Results:
First Place Overall:  Tim Love
Second Place Overall:  Tracy Lind
Most Spots Risen on Ladder:  Emily O'Neal

Weekly Ladder Results  📋


Monday, Apr 18, 2022

Final Results
Beginner Bracket (2.0-2.5) Intermediate Bracket (2.75-3.25)
GOLD🥇Mel Duncan GOLD🥇Torre Pusey
SILVER🥈Michelle Hollman SILVER🥈Steven Scott


Sunday, March 27, 2022

Final Results
Men's Open Men's 4.0 Men's 3.5
GOLD🥇Tad Barnett GOLD🥇Jay Burke Barnett GOLD🥇Chris Hunsaker
SILVER🥈Bryan Baker SILVER🥈Chris Carter
BRONZE🥉Randy Allen BRONZE🥉David Domnick


Saturday, February 12, 2022


🥇 1st Place (3.25-3.75)
Julie & Tisha

🥈 2nd Place (3.25-3.75)
Kim & Victoria


🥇 1st Place (2.5-3.0)
Linn & Stacy

🥈 2nd Place (2.5-3.0)
Angela & Harriet


Most Spirited Award
Christine & Christine


Saturday, January 22, 2022

Final Results
Men Finalists Women Finalists Mixed Doubles Final
1 Mike Nuyts 1 Glenna Lombardi Winners Mike Nuyts & Gail Kenney
2 Mike Beattie 2 Gail Kenney Runners Up Mike Beattie & Glenna Lombardi


Saturday, December 4, 2021

"Congratulations to David, Austin, and Sara for finishing strong today and coming in firstπŸ₯‡ in their divisions!
ALL forty of you had many moments to celebrate today. It was so fun to watch! Great job EVERYONE! 🌟🌟🌟🌟🌟 "

Tracy Lind

Winners
3.5-4.0 David Domnick
3.0-3.25 Austin Hays
2.5-2.75 Sara Dunham


Monday, Nov 29, 2021

"Bert and I would like to congratulate all the players who played their first official pickleball tournament.
We're so proud watching them as they competed with their tenacity, strength and everything they have learned so far about the game."

Maria Brooks

Red Group

1st Place:   Manny Gamboa
2nd Place:   Connie Burdick
Green Group

1st Place:   Maureen Sanford
2nd Place:   Deborah Wert

Blue Group

1st Place:   Sara Dunham
2nd Place:   Lodie Alvarez


Most Improved:   Bonita Thomas
 


Sunday, Oct 17, 2021

Final Results
Medal Winners
GOLD🥇 Lucas Lyon & Michelle Winberg
SILVER🥈 Curt Lyon & Lisa Lyon
BRONZE🥉 Ed DaPonte & Lainie Loafas


Sunday, Oct 17, 2021

Final Results
Medal Winners
GOLD🥇 Sese Goebel & Suzanne Lin
SILVER🥈 Christine Renfree & Gigja Hollyday
BRONZE🥉 Jennifer Look & Annette Liccardo


Saturday, September 4, 2021

Final Results
Level Champion
2.50 Jane Price
2.75 Maria Reynaga
3.00 Cindy Scott
3.50 Ed Gonzales
3.75 Mike Beattie
4.00 Ferd Galinato


Saturday, May 29, 2021

Final Results
Level Male Champion Female Champion
4.0 - 5.0 Janusz Kecki Samantha Martinez
3.25 - 3.75 Chuck Moy Pam Reilly
2.0 - 3.0 Barry Schlesinger Kim Hong